• E-Sınav hakkında bilinmesi gerekenler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ehliyet sınavı yönteminin değişeceğini açıkladığından bu yana ehliyet sınavında 2018 yılından itibaren tüm illerde “e-sınav” salonlarının faaliyete geçmesiyle kağıt ve kalem kullanımı sona erdi ve adaylar soruları bilgisayar üzerinde yanıtlıyor .

Yeni uygulama, soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetlerin düşmesini de sağlamış oldu. E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alıyor ve duruma ek olarak kursiyerler sınavda tercüman isteme hakkına sahip .Ayrıca yabancı uyruklu kursiyerler için Arapça , Çince , İngilizce , Almanca , Fransızca , Frasca ve Rusya gibi dil seçenekleri de sınava eklendi .

Teorik ders eğitimleriniz bittikten sonra e-sınav aşamasına başvuru hakkı kazanırsınız .

Sınava başvuru ücretiniz olan 80₺ ücreti anlaşmalı bankalara yatırdıktan sınav randevunuz kursunuz tarafından teyit edilip İlçe Milli Eğitim onayı sonrasında çift taraflı mühürlü sınav kimlik kartlarınız yine kurs müdürlüğünce dağıtılacaktır . Sınav tarihi ile ilgili değişiklikleri son olarak sınava dört gün kala yapmanız mümkündür . Sınav haklarınız aktif hale geldikten sonra 45 gün içinde her bir hakkınızı kullanmak durumunda olursunuz yeni kanuna göre .Sınava haklarınız aktif durumda ise sınava girmeseniz dahi her 45 gün dolumunda bir hakkınız sistemden düşecektir . Sınava girip başarısız olma durumunda ise 15 gün bekleme süreniz dolunca yeniden randevu alabilirsiniz .

YORUMLAR